שירה-ספרות-מחקר-מוזיאולוגיה

האתר של ד"ר רותי קלמן

'אזהרת סערה' מאת: מריה אדולפסון; משוודית: יעל צובארי

כתבה: ד"ר רותי קלמן

 

הספר 'אזהרת סערה' של הסופרת השוודית, מריה אדולפסון, שייך לסדרת ספרי מתח שכתבה אדולפסון, ואשר עלילותיהם מתרחשות במדינת איים דימיוניים בשם דוגרלנד. אותה מחלקת רצח, כמו בספרים האחרים, תנסה לפענח, בספר זה, את מותו של פרדריק סטוב, מהעיירה נורו, שרק למראית עין, מעד אל מותו בתהום של המחצבה.

קארן איירן הורנבי, היא חוקרת ראשית במחלקת פענוחי הרצח של דוגרלנד. האירוע הנוכחי מתרחש במהלך חופשת חג המולד, כשהיא מארחת בביתה את אמה ובן זוגה, וחברים קרובים. בתוך ליבה היא כבר מחכה שיילכו, וייאפשרו לה לשוב ולהסתגר בתוך עצמה, עם רגשי הכאב והאשמה, על אותה תאונת דרכים שנגרמה בעטייה. בתאונה זו היא איבדה את בעלה ובנה. היא עצמה נפצעה ועדיין מתאוששת בחופשת מחלה.

"השיחה מיונס סמד הייתה גלגל הצלה ממש. היא היתה מותשת מהבטלה הכפויה וקיבלה בברכה את העבודה כאילו מדובר בחופשה נחוצה. משימה מוגדרת, משהו שהוא בגדר יכולותיה. היא לא מודאגת כלל מהחקירה הצפויה. המידע המועט שקיבלה בנוגע למה שאירע בנורו דל מכדי שתהגה תיאוריות או תחשוב על הבעיות. היא עדיין מרגישה אך ורק את ההקלה המשכרת…"

דמותה של החוקרת, היא דמות עגולה. היא חכמה, מקצועית; היא חוקרת חדה ויעילה, אבל גם אנושית מאד; היא פצועה, פיזית ונפשית; נופלת להרפתקה לילית עם הבוס ומצטערת על כך. היא חוזרת להיות הילדה הקטנה, כשהיא מבקרת בבית דודתה, בנורו; היא מאמצת אל ביתה את לאו פריס, כוכב רוק בעברו, שהפך להומלס, ואשר משלם לה דמי שכירות סמליים בלבד תמורת השימוש בבקתה הצמודה אל ביתה. היא גם מאמצת – קצת בעל כורחה, והרבה מרצון בלתי מוגדר – את סיגריד, נערה צעירה בת 19, עם פירסינג וקעקועים, שהיא בתו של יונס סמד, הבוס של קארן. סיגריד ירשה את בית אמה, לאחר מותה של האם, אבל היא מפחדת לישון לבד בבית. ולכן היא שבה בתירוצים שונים אל ביתה של קארן, שמחבבת את הנערה ומבינה את פחדיה.

מי שמקבל את פניה בהגיעה לנורו, לחקירת החשד לרצח, הוא מפקד המשטרה המקומית, תורסטֵיין בּילֶה, שמתגלה כאיש נעים הליכות. הוא מיודע בכל מה שקורה באיזור, מכיר את כל המשפחות ואת כל הרכילויות, ויעיל מאד. בעזרתו, ובמהלך חקירותיה, היא מתוודעת לקיומן של שתי משפחות יריבות; למזקקת ויסקי מקומית, עם כוונות התרחבות, ולכמה חשודים פוטנציאלים ברצח פרדריק סטוב, וברצח נוסף שייתרחש בהמשך, ואשר מעמיד אותה בסכנה של ממש.

קארן תתגלה גם כחברה טובה, כשתחרוג מהנוהל המסודר והמשטרתי, ותרים טלפון לבן-דודה, אוד, שמשתייך לארגון אופנוענים חזק באיזור. היא תבקש ממנו בקשה, שעלולה לסכן את מישרתה, ואולי אף את חירותה. 

הסערה קשורה אמנם למזג האוויר הקר מאד באזור. אך יותר מכך, זוהי סערה מטאפורית, שמתבטאת בפועל באלימות של בּוּ, בעלה של איילין, חברתה של קארן "הדבר הראשון שהיא מרגישה זה הריח של השטיח… ריח מוכר של עצבות ושלווה, השקט המדומה שאחרי הסערה. ואז ההבנה שאין שום אחרי. שום זמן להתאושש… שום זמן לאגור כוחות ולתקן את מה שהתקלקל. אין אחרי, רק לפני."

אזהרת הסערה הפיזית הקרבה, שעליה שומעת קארן ברדיו בדרכה לזירת הפשע השני, גם היא אזהרה מטאפורית, על הסכנה והסערה שהיא עצמה עתידה עוד לחוות בחקירה זו.

הספר כתוב היטב ומותח. קיראו.

כתבות מומלצות בשבילך

שיעורים בכימיה

'שיעורים בכימיה' מאת: בוני גרמוס ; מאנגלית: הדסה הנדלר כתבה: ד"ר רותי קלמן ערגה, חברתי, היתה צריכה מספר פעמים לדחוק בי לקרוא את הספר הזה. אני מודה. השם 'שיעורים בכימיה' לא עשה לי "את זה". אבל אני שמחה, שרק בגלל

קרא עוד »

שומר המגדלור

'שומר המגדלור' מאת: קמילה לקברג ; משוודית: יעל צובארי כתבה: ד"ר רותי קלמן מטס סוורין עבד במשך מספר שנים כמנהל התקציבים גם בעמותת 'עיר מקלט', שדואגת לנשים וילדים שצריכים מקלט מאלימות בבית. הוא עוזב את עבודתו זו, לאחר, שלדבריו, עבר

קרא עוד »

סופי הגדולה

'סופי הגדולה' מאת: ג'ורג'ט הייר ; תרגום אורטל אריכה כתבה: ד"ר רותי קלמן את הספר 'סופי הגדולה' קראתי בהנאה רבה. סופי סטנטון-לייסי, היא בתו של סר הוראס אומברסלי, דיפלומט בריטי, שמדלג בין ארצות רבות, ומבלה את רוב זמנו בין שועי

קרא עוד »

אמא וזהו

'אמא וזהו' מאת: יעל משעלי כתבה: ד"ר רותי קלמן כותרת הספר 'אמא וזהו' ודאי מרימה גבה אצל הקורא. שהרי שתי המילים האלה נשמעות כמעט כאוקסימורון. אמא לא יכולה לעולם להיות "וזהו", כאילו זה משהו קטן, פעוט, ולא משמעותי. אבל כמו

קרא עוד »

המרחב של סוקולוב

'המרחב של סוקולוב' מאת: ליאון דה וינטר; מהולנדית: איתמר פרת כתבה: ד"ר רותי קלמן את הספר 'המרחב של סוקולוב' ניתן לקרוא גם כספר הגות. שכן בנבכי העלילה – שבמרכזה חברות רבת שנים שתעמוד במבחן בין ד"ר סשה (אלכסנדר) סוקולוב, יהודי

קרא עוד »

רעה תחת השמש

'רעה תחת השמש' מאת: אגתה כריסטי; תרגמה מאנגלית: מיכל אלפון כתבה: ד"ר רותי קלמן הרקול פוארו, הבלש הבלגי חד־המחשבה, הוא יציר־דימיונה של סופרת ספרי המתח, אגתה כריסטי. פוארו מככב בלא פחות מ-43 ספרים שכתבה כריסטי, והספר שלפנינו הוא אחד מהם.

קרא עוד »
נגישות