שירה-ספרות-מחקר-מוזיאולוגיה

האתר של ד"ר רותי קלמן

'גרין קארד' מאת: רם אורן

כתבה: ד"ר רותי קלמן

'גרין קארד' הוא רב המכר ה-23 של רם אורן. הפעם הוא מתרכז בקורותיה של משפחה אחת, שאירועים דרמטיים מטלטלים אותה, בין ישראל לארה"ב.

הדמות הראשית היא נועה. אמה קיבוצניקית, שהתחתנה עם יהודי אמריקאי ועברה לארה"ב. נועה גדלה בבית גדול שיש בו הכל, עמוס בכל מה שליבה חפץ. הוריה מפנקים אותה, והיא מקובלת בחברה.

אבל אז, בגיל שתים־עשרה ביום אחד, בלא שום הסבר, היא חוזרת הביתה מבית הספר, ובמקום השלווה הרגילה, שבה נהגה אמה לקבל אותה, היא מוצאת אותה אורזת. "נכנסתי הביתה רטובה וקופאת מקור. "אני כאן," הכרזתי כמו תמיד… ציפיתי לראות את אמא כרגיל בסלון, צופה בטלוויזיה או קוראת ספר. הפעם הייתה הטלוויזיה סגורה ואמא לא קראה שום ספר. היא ארזה מזוודה…"

האם מודיעה לה שהן חייבות לנסוע מיד לישראל, ושאביה לא יבוא איתן. היא מנסה לעצור את אמה, לקבל תשובות. אבל מגלה שהאם נחושה ביותר, ואינה מוכנה להסביר דבר. נועה הנדהמת נאלצת לשתף פעולה, כשהיא לא מספיקה אפילו להיפרד מחברותיה.

בארץ הן מגיעות לקיבוץ, שבו נמצאים גם סבה וסבתה. זמן רב ייקח עד שהיא תתרגל לשינה הקיבוצית, לדירה הקטנה שהוקצתה לאמה, למוסד החינוכי של הקיבוץ, עם החברה הסגורה של הילדים. היא נאלצת להסתגל למקלחת המשותפת עם הבנות, לבגדים, הלא מותאמים. אבל עם הזמן היא מתאקלמת ומתערה בהוויה הישראלית, כשלצידה גדל מיקי, שהוריו נהרגו בפיגוע חבלני באוטובוס. אמה של נועה, מחליטה לאמץ את הנער, והם גדלים יחד, מתאהבים ומתחתנים. שנה לאחר מכן נולד תומר. מיקי משרת בצבא. הוא בעל נהדר, ואב נפלא, שהקדיש לשניהם זמן רב, כשלא היה בצבא. יחד הם יצאו לטיולים רבים בסופי שבוע, ופיתחו את התחביב האהוב על מיקי ותומר, רכיבה על סוסים וטיפול בהם.

אבל אז מיקי נפגע בפעולה צבאית בלבנון. הוא אינו יכול לחזור לצבא, והוא מתחיל לשקוע ברחמים עצמיים, ובאי־יכולת לאסוף את עצמו, ולהתחיל דף חדש בחייו. כשבן דודו, ברוך, מגיע לבקר, ומספר לו על נפלאות אמריקה הגדולה, ועל האפשרות להעסיקו, הוא נשבה ברעיון, ובלית־ברירה, המשפחה מגיעה לשם.

הסיבוב השני של אמריקה בחייה של נועה, מתאפיין בצרות רבות מאד, שמאיימות שוב ושוב על שלמותה של המשפחה הקטנה. מיקי להוט להוכיח את יכולותיו בעבודה, והוא עיוור לנעשה סביבו. העבודה הופכת לדבר החשוב ביותר עבורו. הוא אינו שם לב, איך בנו היחיד, הולך ומאבד את דרכו.

נועה מנסה לפקוח את עיניו למציאות, אך הוא עיוור למאמציה, וכל שהוא רוצה זה להשתלב. בחברה האמריקאית ובהווייתה. נועה תתגלה כאשה חזקה ביותר. יוזמת, נאחזת בחיים, במשפחה, ובאותם אנשים טובים כדוריס, איתן ושרית, שיעזרו לה ברגעים קשים.

הסודות שאפפו את אימה בשנים האחרונות, מתחילים לצוף. אביה של נועה, יופיע וייעלם, חליפות, מחייה, ואירוע ירדוף אירוע, עד… לסוף הטוב, שבא אחרי שפל גדול ודרמות.

 

'גרין קארד'. החלום ושברו. מותח ומעניין. קיראו.

כתבות מומלצות בשבילך

אמא וזהו

'אמא וזהו' מאת: יעל משעלי כתבה: ד"ר רותי קלמן כותרת הספר 'אמא וזהו' ודאי מרימה גבה אצל הקורא. שהרי שתי המילים האלה נשמעות כמעט כאוקסימורון. אמא לא יכולה לעולם להיות "וזהו", כאילו זה משהו קטן, פעוט, ולא משמעותי. אבל כמו

קרא עוד »

המרחב של סוקולוב

'המרחב של סוקולוב' מאת: ליאון דה וינטר; מהולנדית: איתמר פרת כתבה: ד"ר רותי קלמן את הספר 'המרחב של סוקולוב' ניתן לקרוא גם כספר הגות. שכן בנבכי העלילה – שבמרכזה חברות רבת שנים שתעמוד במבחן בין ד"ר סשה (אלכסנדר) סוקולוב, יהודי

קרא עוד »

רעה תחת השמש

'רעה תחת השמש' מאת: אגתה כריסטי; תרגמה מאנגלית: מיכל אלפון כתבה: ד"ר רותי קלמן הרקול פוארו, הבלש הבלגי חד־המחשבה, הוא יציר־דימיונה של סופרת ספרי המתח, אגתה כריסטי. פוארו מככב בלא פחות מ-43 ספרים שכתבה כריסטי, והספר שלפנינו הוא אחד מהם.

קרא עוד »

האישה בתא מספר 10

'האישה בתא מספר 10' מאת: רות וייר; מאנגלית: יסמין קלין כתבה: ד"ר רותי קלמן לו (לורה לורנה) בלקלוק עומדת בפני הפלגה יוקרתית, שמממנת לה מערכת מגזין תיירות. זהו צ'ופר מהבוסית שלה, רואן, שמפאת הריונה והבחילות שמאפיינות את השליש הראשון של

קרא עוד »

מלקטות החוטים

'מלקטות החוטים' מאת: אליסון ריצ'מן ושונה ג' אדוארדס; מאנגלית: ניצה פלד כתבה: ד"ר רותי קלמן אליסון ריצ'מן ושׁוֹנָה ג' אדוארדס, מחברות הספר 'מלקטות החוטים', הן חברות כבר עשרות שנים. בדרך כלל הן אינן שמות דגש על־כך שאליסון היא יהודיה, ושׁוֺֹנָה

קרא עוד »

בדידותו של הרץ למרחקים

'בדידותו של הרץ למרחקים ארוכים' מאת: אלן סיליטו; מאנגלית: יוסי מילוא כתבה: ד"ר רותי קלמן הספרון 'בדידותו של הרץ למרחקים ארוכים' מכיל אנתולוגיה של סיפורים קצרים. אנקדוטות מחיי ילדים ממשפחות פועלים. משפחות שמתקיימות איכשהו מקיצבאות סעד, מעבודה קשה ושוחקת של

קרא עוד »
נגישות