שירה-ספרות-מחקר-מוזיאולוגיה

האתר של ד"ר רותי קלמן

'גרין קארד' מאת: רם אורן

כתבה: ד"ר רותי קלמן

'גרין קארד' הוא רב המכר ה-23 של רם אורן. הפעם הוא מתרכז בקורותיה של משפחה אחת, שאירועים דרמטיים מטלטלים אותה, בין ישראל לארה"ב.

הדמות הראשית היא נועה. אמה קיבוצניקית, שהתחתנה עם יהודי אמריקאי ועברה לארה"ב. נועה גדלה בבית גדול שיש בו הכל, עמוס בכל מה שליבה חפץ. הוריה מפנקים אותה, והיא מקובלת בחברה.

אבל אז, בגיל שתים־עשרה ביום אחד, בלא שום הסבר, היא חוזרת הביתה מבית הספר, ובמקום השלווה הרגילה, שבה נהגה אמה לקבל אותה, היא מוצאת אותה אורזת. "נכנסתי הביתה רטובה וקופאת מקור. "אני כאן," הכרזתי כמו תמיד… ציפיתי לראות את אמא כרגיל בסלון, צופה בטלוויזיה או קוראת ספר. הפעם הייתה הטלוויזיה סגורה ואמא לא קראה שום ספר. היא ארזה מזוודה…"

האם מודיעה לה שהן חייבות לנסוע מיד לישראל, ושאביה לא יבוא איתן. היא מנסה לעצור את אמה, לקבל תשובות. אבל מגלה שהאם נחושה ביותר, ואינה מוכנה להסביר דבר. נועה הנדהמת נאלצת לשתף פעולה, כשהיא לא מספיקה אפילו להיפרד מחברותיה.

בארץ הן מגיעות לקיבוץ, שבו נמצאים גם סבה וסבתה. זמן רב ייקח עד שהיא תתרגל לשינה הקיבוצית, לדירה הקטנה שהוקצתה לאמה, למוסד החינוכי של הקיבוץ, עם החברה הסגורה של הילדים. היא נאלצת להסתגל למקלחת המשותפת עם הבנות, לבגדים, הלא מותאמים. אבל עם הזמן היא מתאקלמת ומתערה בהוויה הישראלית, כשלצידה גדל מיקי, שהוריו נהרגו בפיגוע חבלני באוטובוס. אמה של נועה, מחליטה לאמץ את הנער, והם גדלים יחד, מתאהבים ומתחתנים. שנה לאחר מכן נולד תומר. מיקי משרת בצבא. הוא בעל נהדר, ואב נפלא, שהקדיש לשניהם זמן רב, כשלא היה בצבא. יחד הם יצאו לטיולים רבים בסופי שבוע, ופיתחו את התחביב האהוב על מיקי ותומר, רכיבה על סוסים וטיפול בהם.

אבל אז מיקי נפגע בפעולה צבאית בלבנון. הוא אינו יכול לחזור לצבא, והוא מתחיל לשקוע ברחמים עצמיים, ובאי־יכולת לאסוף את עצמו, ולהתחיל דף חדש בחייו. כשבן דודו, ברוך, מגיע לבקר, ומספר לו על נפלאות אמריקה הגדולה, ועל האפשרות להעסיקו, הוא נשבה ברעיון, ובלית־ברירה, המשפחה מגיעה לשם.

הסיבוב השני של אמריקה בחייה של נועה, מתאפיין בצרות רבות מאד, שמאיימות שוב ושוב על שלמותה של המשפחה הקטנה. מיקי להוט להוכיח את יכולותיו בעבודה, והוא עיוור לנעשה סביבו. העבודה הופכת לדבר החשוב ביותר עבורו. הוא אינו שם לב, איך בנו היחיד, הולך ומאבד את דרכו.

נועה מנסה לפקוח את עיניו למציאות, אך הוא עיוור למאמציה, וכל שהוא רוצה זה להשתלב. בחברה האמריקאית ובהווייתה. נועה תתגלה כאשה חזקה ביותר. יוזמת, נאחזת בחיים, במשפחה, ובאותם אנשים טובים כדוריס, איתן ושרית, שיעזרו לה ברגעים קשים.

הסודות שאפפו את אימה בשנים האחרונות, מתחילים לצוף. אביה של נועה, יופיע וייעלם, חליפות, מחייה, ואירוע ירדוף אירוע, עד… לסוף הטוב, שבא אחרי שפל גדול ודרמות.

 

'גרין קארד'. החלום ושברו. מותח ומעניין. קיראו.

כתבות מומלצות בשבילך

נמר מעופף

'נמר מעופף' מאת: יעל טבת קלגסבלד כתבה: ד"ר רותי קלמן סיירת גולני חרתה על דיגלה את סמל הנמר המעופף כסמל תחבולה, נחישות וסובלנות. הנמר פועל גם ביום וגם בלילה, וכנפיו מסמלות את הפעולות הקשורות לפעולות מוטסות. אבי המשפחה שעליה מבוססת

קרא עוד »

הקוסם

'הקוסם' מאת: קולם טויבין ; מאנגלית: ניצה בן-ארי כתבה: ד"ר רותי קלמן תומס מאן, הסופר הגרמני המצליח, נולד למשפחת סוחרים עשירה בגרמניה של סוף המאה התשע־עשרה. אביו שניהל את עסקי המשפחה במקביל למישרתו כסנטור – היה איש חמור ונוקשה, שלא

קרא עוד »

מעגל הנשים של הגבירה טאן

'מעגל הנשים של הגבירה טאן' מאת: ליסה סי ; מאנגלית: דורית בריל-פולק כתבה: ד"ר רותי קלמן טאן יון־סיין בת שמונה, כשהקיסר צ'נג־חואה שולט זו השנה החמישית (1469). אלה ימי החלב שלה, התקופה הראשונה של הילדות. בגיל חמש־עשרה היא אמורה לאסוף

קרא עוד »

ורד חצות

'ורד חצות' מאת: לוסינדה ריילי ; מאנגלית: דפנה לוי כתבה: ד"ר רותי קלמן הספר המרתק הזה של לוסינדה ריילי, נפתח בשנת 2000, ביום ההולדת המאה של אנהיטה צ'באן, בדרג'לינג שבהודו. אנהיטה, כמו אמה בעבר, ניחנה בראיית הנולד. בתחושות אינטואיטיביות שמתבטאות

קרא עוד »

אתגר פרח הקיר

'אתגר פרח הקיר' מאת: טסה דר ; תרגמה מאנגלית: ענבל שגיב-נקדימון כתבה: ד"ר רותי קלמן תחילת המאה התשע-עשרה. ליידי פנלופה (פני) קמפיון הצעירה, מבודדת ומסתתרת מהחברה במכוון. היא מעדיפה להיות פרח קיר על טפט באולם ריקודים, ולא לרקוד. ובכלל, היא

קרא עוד »

הנער וסרט המשי הכחול

'הנער וסרט המשי הכחול' מאת: פפר וינטרס ; מאנגלית: דפנה לוי כתבה: ד"ר רותי קלמן " 'עצור! וילֶם, תירה בו, אל תניח לו לברוח!' ברחתי כל עוד נפשי בי מבית החווה עם התריסים שהצבע מתקלף מהם והמרפסת המתפוררת. הטלתי את

קרא עוד »
נגישות