שירה-ספרות-מחקר-מוזיאולוגיה

האתר של ד"ר רותי קלמן

'שומר המגדלור' מאת: קמילה לקברג ; משוודית: יעל צובארי

כתבה: ד"ר רותי קלמן

מטס סוורין עבד במשך מספר שנים כמנהל התקציבים גם בעמותת 'עיר מקלט', שדואגת לנשים וילדים שצריכים מקלט מאלימות בבית. הוא עוזב את עבודתו זו, לאחר, שלדבריו, עבר מתקפה אכזרית של כנופיית בני-נוער, שגרמה לאישפוזו ולצלקות רבות שנותרו מאז. הוא חוזר לעיירת נעוריו, פילבקה, ועובד כמנהל התקציבים בעירייה, כשבין השאר הוא מפקח על הפרוייקט החדש של שיפוץ המלון החדש במקום, והפיכתו למלון ספא מודרני ומשוכלל.

כשמטס מבקר את הוריו הזקנים, שעדיין גרים בפילבקה, הם מספרים לו שאנני, חברת נעוריו, חזרה לגרושייר, אי קטן, קרוב לפילבקה, שבו רק בית אחד בו ומגדלור. בבית הזה גדלה אנני, שכן אביה היה שומר המגדלור באותה העת. יחד למדו אנני ומטס בבית הספר של פילבקה, כשאנני היתה אז מושא הערצה של כל הנערים, ומושא קינאתן של הנערות. אבל מטס הוא שזכה בליבה, והם היו חברים באותה התקופה. עד שעזבה. 

לא ברור בשלב זה מה קרה לה, שגרם לחזרתה. נראה שזה סוג של טראומה שלה ושל הבן סם, הקשורה לבעלה, פרדריק, שהתעלל בה. היא נוהגת לבית ילדותה באי הקטן, כשידיה מכוסות בדם. הילד שקט לידה. האי נקרא גם "אי המתים" כי האגדות מספרות, שמי שמת שם – נשאר שם. היא שומעת קולות, כפי ששמעה גם בילדותה. היא גם רואה. אישה בחצאית צמר כבדה וילד קטן, בערך בגילו של סם שלה. הם מדברים אליה מרחוק. נראה לה שהילד מתחבר לסם. איתם היא מרגישה בטוחה.

והנה מטס חוזר, ושומע שאהבתו הישנה נמצאת בביתה עם בנה. הוא מחליט לבקר אותם. הוא מגיע בערב והיא אומרת לו שבנה כבר ישן. מספרת לו מעט על מה שעבר עליה. הם מבלים את הלילה ביחד, אך בבוקר כשהיא מתעוררת, הוא כבר עזב.

כשמטס לא מגיע לעבודה, ואימו, החרדה לבנה היחיד, רואה שבנה אינו עונה לטלפונים, מגיעה המשטרה לביתו ומוצאת אותו ללא רוח חיים. הוא נורה בעורפו. הסירה של המשפחה נעלמת. לא ברור אם יש קשר בין הדברים.

מכאן מתחילה חקירה מסועפת ולא פשוטה, המתנהלת על ידי פטריק הדסטרום, בלש במשטרת פילבקה, ואנשי צוותו. השאלות רבות: האם הירצחו קשור לאותם בני נוער שפגעו בו, כפי שסיפר, במקום מגוריו הקודם? האם הירצחו קשור למקום העבודה הקודם, שדאג לנשים שהיו קורבנות לאלימות של גברים? נושא שעומד במרכז העלילה, כשהוא מואר מצדדים שונים, כגון: אמילי, אשתו של קרל, שומר המגדלור הקודם; מדליין, שנרדפת על-ידי סטפן, מנהיג כנופיית האופנוענים עם הנשר על מעיליהם; ואנני. 

ההתייחסות אליהן היא לא רק בהיותן קורבנות אלימוּת, אלא הן דוגמאות של תוצאות היחסים האלימים. הצורך למצוא מקלט. כשלא כל האמהות והנשים באמת מצליחות להתנתק מהבעל האלים;  הידיעה שלעיתים אין מקום מפלט מידו הארוכה של הבן זוג האלים, אפילו כשעוברים לארץ אחרת; השיגעון המשתלט כשאין תקווה; והרצח שעלול להתרחש – של הקורבנות, או של הבעל האלים עצמו. האם מותו של מטס קשור לעולם הזה?

או שהירצחו של מטס קשור להליכים לא תקינים במלון הספא החדש שנבנה במקום. אותו פרויקט של ויויאן ואנדרס, שעברו ילדות קשה מאד. נראה שאנדרס מסתיר משהו מאחותו, שתמיד היתה לצידו והגנה עליו. האם הוא זה שרצח את מטס, כדי להסתיר אי־סדרים כספיים וחריגות במלון שהם בונים? 

או האם חבילת הקוקאין שנמצאה בסביבת מגוריו של מטס עם טביעת אצבעו, מעידה על קשר בינו לבין סמים? השאלות רבות ונראה שפטריק והאחרים מדשדשים בחקירה, ואז מתחילות להתברר העובדות המצמררות.

מעניין ומותח. קיראו.

 

כתבות מומלצות בשבילך

שיעורים בכימיה

'שיעורים בכימיה' מאת: בוני גרמוס ; מאנגלית: הדסה הנדלר כתבה: ד"ר רותי קלמן ערגה, חברתי, היתה צריכה מספר פעמים לדחוק בי לקרוא את הספר הזה. אני מודה. השם 'שיעורים בכימיה' לא עשה לי "את זה". אבל אני שמחה, שרק בגלל

קרא עוד »

שומר המגדלור

'שומר המגדלור' מאת: קמילה לקברג ; משוודית: יעל צובארי כתבה: ד"ר רותי קלמן מטס סוורין עבד במשך מספר שנים כמנהל התקציבים גם בעמותת 'עיר מקלט', שדואגת לנשים וילדים שצריכים מקלט מאלימות בבית. הוא עוזב את עבודתו זו, לאחר, שלדבריו, עבר

קרא עוד »

סופי הגדולה

'סופי הגדולה' מאת: ג'ורג'ט הייר ; תרגום אורטל אריכה כתבה: ד"ר רותי קלמן את הספר 'סופי הגדולה' קראתי בהנאה רבה. סופי סטנטון-לייסי, היא בתו של סר הוראס אומברסלי, דיפלומט בריטי, שמדלג בין ארצות רבות, ומבלה את רוב זמנו בין שועי

קרא עוד »

אמא וזהו

'אמא וזהו' מאת: יעל משעלי כתבה: ד"ר רותי קלמן כותרת הספר 'אמא וזהו' ודאי מרימה גבה אצל הקורא. שהרי שתי המילים האלה נשמעות כמעט כאוקסימורון. אמא לא יכולה לעולם להיות "וזהו", כאילו זה משהו קטן, פעוט, ולא משמעותי. אבל כמו

קרא עוד »

המרחב של סוקולוב

'המרחב של סוקולוב' מאת: ליאון דה וינטר; מהולנדית: איתמר פרת כתבה: ד"ר רותי קלמן את הספר 'המרחב של סוקולוב' ניתן לקרוא גם כספר הגות. שכן בנבכי העלילה – שבמרכזה חברות רבת שנים שתעמוד במבחן בין ד"ר סשה (אלכסנדר) סוקולוב, יהודי

קרא עוד »

רעה תחת השמש

'רעה תחת השמש' מאת: אגתה כריסטי; תרגמה מאנגלית: מיכל אלפון כתבה: ד"ר רותי קלמן הרקול פוארו, הבלש הבלגי חד־המחשבה, הוא יציר־דימיונה של סופרת ספרי המתח, אגתה כריסטי. פוארו מככב בלא פחות מ-43 ספרים שכתבה כריסטי, והספר שלפנינו הוא אחד מהם.

קרא עוד »
נגישות