שירה-ספרות-מחקר-מוזיאולוגיה

האתר של ד"ר רותי קלמן

'אטלס' מאת: לוסינדה ריילי; הארי ויטאקר; מאנגלית: דפנה לוי

כתבה: ד"ר רותי קלמן

הנה אקורד הסיום לסדרה המרתקת 'שבע האחיות'. לאחר שהתוודענו לסיפוריהן של כל שבע האחיות, הבנות המאומצות של פא סולט, שלכל אחת מהן הוקדש ספר שלם (את כולם סקרתי בבלוג שלי). ולאחר שהן עצמן נחשפו והתוודעו לשורשיהן – הפרושים על פני ארצות שונות – הגיע תורו של האב המאמץ, פא סולט להיחשף, כולל שמו האמיתי – אטלס.

באמצעות יומן שכתב, מאז ילדותו, מהרגע שנמצא מאחורי שיחים, רעב וקרוע בגדים, על־ידי בל, אימוצו על־ידי הזוג ברנובסקי, ועד לאחרית ימיו – מתגלים כל הסודות, שהשתדל כל כך לשמור מפני גִּלּוּיָם. שכן הסכנה ארבה לו כל חייו, והוא חשש שגם בנותיו עלולות להיפגע.

לפני שהן עומדות להיפגש ביאכטה המשפחתית, ביום השנה למותו של אביהן, פוגש גאורג הופמן, עורך הדין של המשפחה, את הבת הגדולה, מרי, שהיתה האחות החסרה, אותה חיפש פא סולט במשך שנים רבות.

על קיומה של מרי, בתו, הוא שומע לראשונה מאנחלינה הברוחה הצועניה, הקוראת בכף ידו. "… אנחלינה המשיכה "היקום מכין אותך למשימה עתידית." "משימה?" שאלתי וחזרתי להביט בה. "איזו משימה?" "המשימה לגדל את הבנות שלך." ואז ההילה הקסומה של אנחלינה התפוגגה. "אנחלינה, אני חושב שאת טועה. אין לי בנות." היא שוב חייכה.  "יש לך. הן פשוט עוד לא נולדו." מצחה התקמט פתאום, והיא נשאה את מבטה אל השמיים הכחולים. "חוץ… מאחת." אנחלינה הנהנה, כאילו מאשרת לעצמה את מחשבתה. אנחלינה הביטה עמוק לתוך עיניי. "הראשונה בבנות שלך, אטלס, כבר קיימת. היא מתהלכת על האדמה הזאת כמוך וכמוני." הכיכר החלה להסתחרר…"

עורך הדין הופמן מצליח לשכנע את מרי להצטרף למסע ההנצחה, לפגוש ולהכיר את אחיותיה ובני־זוגן. מרי קייט וג'ק, ילדיה של מרי, מצטרפים אף הם, ובעזרתם היא מקבלת אומץ ומוכנה להגיע.

עורך הדין, מבקש לקיים את בקשתו של פא סולט, ולתת למרי את יומנו של אביה, כדי שתקרא אותו ראשונה, לפני כל יתר האחיות. מרי מתגלה באופייה הנדיב. היא מבקשת מהופמן להכין ששה עותקים ליומן, כדי שכל האחיות – והיא עצמה – תקראנה את היומן סימולטנית. חשוב לה לציין בפניהן, שאין היא מבקשת לעצמה דבר, שהרי הן גדלו איתו, והיא לא הכירה אותו כלל. הבנות מעריכות את המחווה שלה, ועד מהרה הן שוקעות, במקביל, בקריאה. היומן המדהים, מאפשר להן, סוף סוף, להכיר טוב יותר את אביהן, ותולדותיו, וגם לפתור את כל הסודות שבהם הקיף את עצמו כל השנים.

היומן עבה מאד, והן עושות הפסקות יזומות, שבהן הן מחליפות רשמים, תובנות, תהיות, שעדיין קיימות – כל עוד לא סיימו את הקריאה – ועידוד אחת של השנייה. שכן במהלך כתיבתו, מפרט האב כיצד הגיע אל כל אחת מהן, ומה היתה הסיבה לאימוץ. כל אחת מהן הגיעה לאימוץ, לאחר טלטלה קשה. כל אחת והבעיות של ילדותה.

עוד מתגלה להן מה מסתתר מאחורי סיפוריהם של עורך הדין גאורג הופמן, קלודיה המבשלת, ומא, מרינה, אם הבית הטובה והמסורה; מה הסכנה שנשקפה לפא סולט ולהן, מצד קריג אסזו ובנו זד; ומה הקשר הסבוך, ארוך השנים, ביניהם לבין אביהן.

 

נהניתי לקרוא, ותודה ללוסינדה ריילי, זיכרונה לברכה, שלא איכזבה את קוראיה האדוקים, גם בזמן מחלתה הקשה, ובעזרת בנה, הארי ויטאקר, הביאה לסיומה הטוב והמעניין של הסדרה המרתקת הזו, שעשתה לי חשק לשוב ולקרוא את כל שמונת הספרים מחדש… 

כתבות מומלצות בשבילך

אמא וזהו

'אמא וזהו' מאת: יעל משעלי כתבה: ד"ר רותי קלמן כותרת הספר 'אמא וזהו' ודאי מרימה גבה אצל הקורא. שהרי שתי המילים האלה נשמעות כמעט כאוקסימורון. אמא לא יכולה לעולם להיות "וזהו", כאילו זה משהו קטן, פעוט, ולא משמעותי. אבל כמו

קרא עוד »

המרחב של סוקולוב

'המרחב של סוקולוב' מאת: ליאון דה וינטר; מהולנדית: איתמר פרת כתבה: ד"ר רותי קלמן את הספר 'המרחב של סוקולוב' ניתן לקרוא גם כספר הגות. שכן בנבכי העלילה – שבמרכזה חברות רבת שנים שתעמוד במבחן בין ד"ר סשה (אלכסנדר) סוקולוב, יהודי

קרא עוד »

רעה תחת השמש

'רעה תחת השמש' מאת: אגתה כריסטי; תרגמה מאנגלית: מיכל אלפון כתבה: ד"ר רותי קלמן הרקול פוארו, הבלש הבלגי חד־המחשבה, הוא יציר־דימיונה של סופרת ספרי המתח, אגתה כריסטי. פוארו מככב בלא פחות מ-43 ספרים שכתבה כריסטי, והספר שלפנינו הוא אחד מהם.

קרא עוד »

האישה בתא מספר 10

'האישה בתא מספר 10' מאת: רות וייר; מאנגלית: יסמין קלין כתבה: ד"ר רותי קלמן לו (לורה לורנה) בלקלוק עומדת בפני הפלגה יוקרתית, שמממנת לה מערכת מגזין תיירות. זהו צ'ופר מהבוסית שלה, רואן, שמפאת הריונה והבחילות שמאפיינות את השליש הראשון של

קרא עוד »

מלקטות החוטים

'מלקטות החוטים' מאת: אליסון ריצ'מן ושונה ג' אדוארדס; מאנגלית: ניצה פלד כתבה: ד"ר רותי קלמן אליסון ריצ'מן ושׁוֹנָה ג' אדוארדס, מחברות הספר 'מלקטות החוטים', הן חברות כבר עשרות שנים. בדרך כלל הן אינן שמות דגש על־כך שאליסון היא יהודיה, ושׁוֺֹנָה

קרא עוד »

בדידותו של הרץ למרחקים

'בדידותו של הרץ למרחקים ארוכים' מאת: אלן סיליטו; מאנגלית: יוסי מילוא כתבה: ד"ר רותי קלמן הספרון 'בדידותו של הרץ למרחקים ארוכים' מכיל אנתולוגיה של סיפורים קצרים. אנקדוטות מחיי ילדים ממשפחות פועלים. משפחות שמתקיימות איכשהו מקיצבאות סעד, מעבודה קשה ושוחקת של

קרא עוד »
נגישות